top of page

בס"ד

 איטום ע"י יריעות ביטומניות

יריעה ביטומנית הינה כיום החומר המועדף והמוביל לאיטום גגות שטוחים ואשר קיים בשוק כבר מעל 3 עשורים

היריעה הינה חומר אשר הוכיח את יעילותו ואת יכולתו להחזיק לאורך שנים ללא כל טיפול מיוחד 

איטום ביריעה ביטומנית דורש מיומנות ביצוע גבוהה אשר תמנע בעיות בשכבת האיטום וכן הכנת המשטח לביצוע תקין ויעיל

(לא כל אחד אשר מחזיק מבער בהכרח יודע גם לבצע)

יישום היריעה דורש הכנה בהתאם לגג .. פירוק דוד"ש אם נדרש וכל דבר אשר עלול לגרום לבעיה 

להלן מפרט בסיסי לאיטום ע"י יריעה ביטומנית

                                                                                                                                                            

 איטום בידוד וגימור הבית

    מערכות איטום ושיפוצים   –   0522490381 אבנר

 


מפרט עבור איטום גגות ביריעות ביטומניות:

 

 

בצוע עבודות איטום ביריעות ביטומניות על גבי גגות בהם קיים זיפות ישן.

 

הכנת השטח:

 

1.  נקיון הגג מאבק ולכלוך.

 

יש לשים דגש על נקיון במקומות אשר בהם הצטבר אבק דק כתוצאה מהצטברות מים כגון באזורי שלוליות, ליד מרזבים ותחת דודי שמש.  לאחר נקיון ראשוני מומלץ,

 

2.  פרוק חלקי איטום ישנים ורופפים ונפיחויות בזפת והסרתם מעל גבי המשטח.

 

3.  יש להסיר ולפנות מהגג פסולת, כבלי אנטנות, עמודים , צנרות וכדומה (פסולת חריגה מתומחרת בנפרד)

 

4.  הסרת חלקי בטון וטיח רופפים מכל אזורי הרולקות (החיבורים בין הגג והקירות).

 

יש לוודא שלא קיימים חללים מאחורי הרולקות הקיימות. איטום ישן ורופף מעל גבי הרולקות יש לתלוש ולהסיר ממקומו. במידה ובוצע בעבר זיפות, יש להסיר את הזפת כולל את שכבת הצבע הישנה ולהגיע לתשתית בטון/ טיח חזקה ויציבה. וביצוע תיקוני בטון ביחס נפח של 1 מלט , 2.5 חול , מחוזק בדבק.

 לפני תחילת עבודה יש להמתין לייבוש מלא של הבטון כולל אשפרה במשך יומיים 

 

7. סדקים רחבים בשכבת הזפת יש לפתוח ולנקות מאבק ולכלוך. את הסדקים ניתן לאטום באמצעות הלחמה של יריעה ביטומנית שחורה ברוחב של 20 ס"מ

 

איטום ביריעות ביטומניות:

 

1. מריחת פריימר ביטומני על כל שטח הגג והרולקות.

 

יש למרוח שכבה בעובי של  כ 250 גרם למ"ר, ע"פ הוראות היצרן. באזורי הקירות יש להקפיד ולבצע שכבה נוספת לקבלת עובי נוסף.  יש להמתין מספר שעות לייבוש מוחלט של הפריימר הביטומני ורצוי אף לבצע את המשך האיטום למחרת.

 

הערה:  כאשר מצבה של הזפת הקיימת הוא תקין ניתן להסתפק במריחת חומר היסוד הביטומני רק על גבי תיקוני הבטון שביצענו ועל גבי אזורים שמכוסים עם סיד ישן. במקרה של זפת מאוד תתבצע מריחה על כל המשטח.

 

2. הלחמת יריעת חיזוק ברוחב של כ 15 ס"מ על גבי כל החיבורים בין הקירות לרצפה (רולקות). יש להשתמש ביריעות שחורות עם ציפוי חול על מנת לאפשר בהמשך את הלחמת השכבה הבאה מעליהן. היריעה עצמה תהיה מאותו הסוג שבו יתבצע האיטום בגג ובעובי 5 מ"מ.

 

3. הלחמת יריעות חיזוק בכל המקומות הרגישים סביב אלמנטים שונים בגג, הגבהות בטון שונות וכדומה.

 

4. הלחמת שכבת יריעות הביטומניות על כל שטח הגג תתבצע מהנקודה הנמוכה בגג (ליד המרזב) ומשם כלפי מעלה (כמו בגגות רעפים), בכדי לאפשר זרימת מים חפשית ולהפחית סיכון של חדירת מים בחפיפות בין היריעות. היריעה חייבת להיות מולחמת לגג בכל שטחה. במקומות החפיפה בין היריעות יש להמיס את היריעה היטב ולהפעיל לחץ מקומי כך שיצא מעט "מיץ" ביטומני נוזלי כלפי חוץ. 

 

יש לפרוס את היריעות באופן שבו הקצה האורכי של היריעה לא יסתיים בדיוק במקום הסיום האורכי של יריעה שכנה המקבילה לה. באזור הקירות / המעקות יש לעלות עם היריעות על  גבי יריעת החיזוק שברולקות ולהלחים את קצה היריעה היטב כולל הוצאת "מיץ" ביטומני.

 

5. סגירת הרולקה ע"י יריעת חיפוי מאותו סוג של הגג, הלחמת היריעה בקיר  תתחיל כ 10 ס"מ מעל למיקום יריעת החיזוק , תולחם אל הקיר על גבי היריעה התחתונה ותכסה גם את השטח האפקי בכ 20 ס"מ לפחות. (בגגות בעלי מעקה נמוך מאוד  יש לעלות עם היריעה העליונה ולהלחים אותה גם על גבי חלקו האפקי של המעקה).

 

6. עם סיום עבודות ההלחמה מומלץ לחזק את קצה היריעות במקום החיבור שלהן אל הקירות. החיזוק מתבצע באמצעות סרגלי-אלומיניום יעודיים אשר מחוזקים אל הקירות באמצעות ברגים במרחקים של 20 ס"מ בינהם.  לאחר קיבוע הסרגל יש לאטום מעליו ואת ברגי הקיבוע באמצעות מסטיק ביטומני.

 

7. יש לצפות בחומר מגן את כל החפיפות בין היריעות ואת כל המקומות שנותרו שחורים (מעבר לגובה הרולקות וכדומה) כך שלא יהיו חשופים לקרני השמש. ניתן להשתמש בצבע כסוף יעודי כגון סילברפז או לחילופין עם חומר הלבנה אקרילי.

  

הלבנת הגג, בידוד:

 

מומלץ להלבין את כל שטח הגג על גבי היריעות הביטומניות , אף על פי שהיריעות עצמן מגיעות עם ציפוי אגרגט אפור הן נוטות להתחמם, מומלץ להלבין את הגג ע"י סיד בדומה לסיוד גגות זפת (הסיד נותר לבן כל זמן שאינו נשטף לעומת חומרי הלבנה אקריליים אשר נוטים להצהיב ובכך מאבדים את אפקט הקירור של הגג)

 

סוגי יריעות ביטומניות תיקניות:

 

את איטום הגג יש לבצע ביריעות ביטומניות תיקניות בלבד בעובי 5 מ"מ, מסוג APP (כדוגמת  יריעות "ביטומפלסט"-ביטום, או "פוליפלסט"- פזקר). 

 

תיקון גגות עם יריעות:

 

ניתן לבצע תיקונים מקומיים ע"י הלחמת טלאי מקומי או במקומות בעייתיים כגון רולקות יש לחתוך יריעות רופפות והלחמת רולקה חדשה וקיבועה ע"י סרגל. בגגות משותפים יש לבדוק את רגלי מעמד הדוד"ש שהינם אטומים כהלכה

 

 

                                                                                                                        בכבוד רב

                                                                                                            איטום בידוד וגימור הבית

                                                                                                                        חשאי אבנר

נכתב ונערך ע"י חשאי אבנר

bottom of page